İmplantoloji ve Çene Cerrahisi

İmplant Tedavisi

Çenelerdeki eksik dişlerin tamamlanmasında “implant”  adı verilen sistemler kullanılmaktadır.

İmplant nedir?

İmplant günümüzde doğal dişlere en yakın alternatiftir, İmplant yapılan diş, geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplant yöntemi yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Varolan kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir.Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş limiti yoktur ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplantın temizliğinin önemi

Hem de çok önemlidir. implantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu taktir edersiniz. implantların temizlikleri belli bir öğrenme süreci gerektirse de, zor değildir. Ancak bu iş için yeterli zamanı ayırmanız gerekmektedir. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur.

İmplantların üzerine protez nasıl yerleştirilir?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak’anın özelliğine göre değişik tipte olabilir. Yani bunlar kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi ancak dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.

 

 

Eksik her diş için ‘bir’ implant gerekir mi?

Hayır. Eğer eksik diş sayısı ‘1’den fazla ise implant uygulanacak bölgeye bağlı olarak tek bir implant 2 ya da 3 diş yerine hizmet verebilir. İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?

Doğru implant ve yöntem kullanılması durumunda böyle bir olasılık yok denecek kadar azdır. Bu tip bir başarısızlık genellikle cerrahi operasyonu takip eden ilk 6 ay içinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılmalıdır. Bu bölgedeki kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir. Ancak, genellikle, 2’den fazla implant konulan vak’alar da arta kalan implantlar protezin de yeniden tasarlanması ile hizmet vermeye yeterli olmaktadır.

İmplantların vücut tarafından reddedilme riski var mı?

İmplantlar organizma için herhangi bir yan etkisi olmayan maddelerden yapılmış, ve yıllardır yoğun araştırmalara tabi tutulmuştur.  Bu maddeler genellikle titanyum gibi metaller, ve hiç bir zaman canlı bir organizmanın parçası olmayan benzeri diğer maddelerdir.  Vücudun bunlara karşı antigen üretip kalp ve böbrek transplantlarında olduğu gibi reddetmesi mümkün değildir.

İMPLANT İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER
1.İmplantlar ömür boyu ağızda kalabilir mi?
İmplantı çevreleyen kemik ve dişeti sağlıklı olduğu müddetçe aynı doğal dişlerimiz gibi implantlarımız da yerinde kalmaya devam eder.Yine doğal dişlerimizdeki gibi implantlarımıza da iyi bakmazsak dişeti çekilmesi ve enfeksiyon nasıl dişlerimizi zayıflatıyorsa implantlarımıza da zarar verir. Bakımsız birşeyin hayatta kalma ihtimali eşyanın tabiatına aykırı doğal olarak.
2. İmplantlar nasıl bir teknolojiyle üretiliyor?
İmplantlar titanyum alt yapıdan oluşur, kemikle implantın bağlantı yapmasını sağlamak için de yüzeyi sinterleme denilen özel pürüzlendirme işlemine tabi tutulur. İmplantlar çok farklı üst yapı parçalarına sahiptirler. İmplant teknolojisi pahalı ekipmanlar ve çok steril ortamlar gerektirir ve bir sürü testten geçtikten sonra kullanıma sunulur.
3. İmplantlar herkese uygulanabilir mi?
İmplantlar alerjik değildirler ve sistemik hastalıklar kontrol altında olmak şartıyla kalp,şeker,tansiyon hastalarında da uygulanabilir. Yeterli kemiği tespit edilmiş ağız hijyenine önem veren hastalar ideal hastalardır. İleri sigara tiryakisi olup kemik alt yapısı çok sağlam olmayan ağız hijyenine dikkat etmeyen hastalarda implant uygulamak bir yana diş çekiminden sonra bile sorun yaşanması yüksek ihtimaldir.
4. İmplant yaptırmanın yaşı var mıdır?
Hasta büyüme gelişme dönemini tamamlamış olmalıdır onun dışında yaş sınırlaması bulunmamaktadır.Büyüme gelişme döneminin bittiğini basit bir el bilek röntgeniyle tespit etmekteyiz.
5. Operasyon sonrası hasta normal hayatına ne zaman dönebilir?
Yapılan operasyonun büyüklüğüne bağlıdır.Basit cerrahi müdahalelerde hasta hemen normal hayatına dönebilir. Orta ölçekli operasyonlarda o gün basit şeyleri yapabilir. Ağır cerrahilerde 2 gün evinde dinlenmesi çalışmaması
iyi olur. Ama hiç bir müdahalede evde bile olsa yatmasını gerektirecek bir durum söz konusu olmaz. Bazı hastalarda yeterli buz uygulamamsına bağlı şişlikler nedeniyle sosyal açıdan sıkıntı yaşayabilir..
6. Vücudun implantı reddetme olasılığı var mıdır?
İmplantı vücudun reddetmesi demek doğru olmaz ama kemik kalitesi iyi değilse veya operasyon sonrası bakım kurallarına dikkat edilmezse enfeksiyon gelişebilir. Üst çenede arka bölgelerde bazen d4 tabir edilen kemiklerle
karşılaşılmaktadır ve bunu önceden tespit eden bir sistem henüz mevcut değil. Ancak o seansta yerleştirilemezse bile 2. sefer o bölge kanatıldığı için daha sıkı bir kemik oluşur ve implant uygulanabilir. Çekilen tomografilerle kemiğin 3 boyutlu yapısını görebildiğimiz için kemik hacmini anlayabiliyor ve planlamayı buna göre yapıyoruz gerekirse kemik transferi yaparak kemiği kalınlaştırıp implant uyguluyoruz. Bu konuda da çalışmalar hızlı ilerliyor.
7. İmplant bakımı nasıl olmalıdır?
İmplantlarımıza da doğal dişlerimize baktığımız gibi bakmalıyız klasik kurallar implantlar için de geçerli. İyi ağız hijyeni düzenli kontrol.
8. Her çekilen dişin yerine implant uygulanabilir mi?
Yeterli kemik olan her bölgeye implant uygulanabilir. Şunu da özellikle belirtelim diş çekilen alanlarda kemik zamanla erir ve implant yapılamaz konuma gelebilir. İmplantları erozyona karşı ağaç dikmeye benzetiyorum. İmplantın en önemli avantajlarından biride uygulama yapılan bölgede kemik erimesi olmaz, dişsiz insanların ağız çevresi zamanla eriyen kemiğe bağlı olarak çöküyor. Çene buruna yaklaşıyor. Çok rahatsız edici bir sonuç doğuruyor.
9. İmplant ağrılı bir uygulama mıdır?
Çok ilginç ama implant yapmakla dolgu yapmak arasında bizim açımızdan hiçbir fark yok. Cerrahi örtüler serilmiş bir sürü ekipman, ameliyathane kıvamında bir ortam ve cerrahi kıyafetlerini giymiş hekimi karşısında gören hasta normal olarak endişeleniyor..Aslında bu hazırlıkların tekbir amacı var . Ortamın steril olması,cerrahi ekipmanın yeterliliği ve işini ciddiye alan bir hekim bunun sonucunda başarılı implant uygulaması yani hepsi birbiriyle bağlantılı. Operasyonun zorluk derecesine göre ağrı kesiciye ihtiyaç duymayan hastalarımız olduğu gibi düzenli ağrı kesici antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyan hastalarımız da oluyor. Ama sonrasında kurallara uyulursa bu dönem rahatlıkla atlatılabilir.

Diş temizliği nasıl olmalı, kontrol sıklığı ne kadar olmalı?
Diş temizliği, sadece diş fırçalama anlamına gelmemeli. Diş etlerimize, dilimize yemek artıklarının birikmesi, dişe ve diş etlerine zamanla zarar vermeye başlıyorlar. Bu artıkların temizlenmesi için diş fırçasının yanında fırçanın ulaşamayacağı bölgelere için diş ipi, arayüz fırçası, ağız duşu yöntemlerini kullanabiliriz. Rutin kontroller ise riskli hastalarda 3 ayda bir normal hastalarda 6 ayda bir seyrinde olmalı. Ülkemizde olmasa bile dünyada risk grubunu ölçen tükrük testleri bulunmaktadır.

Ortodontik tedavi nedir ,her yaşta yapılabilir mi?
Ortodontik tedavi, doğru pozisyonda olmayan dişlerin ve çene yapılarının ortodontik apareylerle düzeltilmesi işlemidir.Yaş sınırlaması yoktur. Dişler her yaşta hareket etme kabiliyetine sahiptir.

Çocuklarda ne gibi tedavi yenilikleri var?
Son derece iyi gelişmeler bulunuyor. Çocuk hastalar için dişleri koruyucu hizmetlerden aileler de haberdar olmaya başladı. Son derece basit, anestezi gerektirmeyen çocukların hekimlerini sevmelerini sağlayan tedavilerden en sonuncusu ise çene ve diş gelişimi bozukluğunun erken dönemde tanınıp, trainer denen yumuşak dişliklerle kalıcı sorun haline gelmeden çözülmesi. Diş eğrilikleri her yaşta tedavi edilebiliyor fakat profil, çene kapanışı bozuklukları maalesef buluğ çağına gelmeden önce fark edilmezse sadece ameliyatlarla düzeltilebiliyor. Ailelerin çocuklarını 3 yaşından sonra mutlaka bu konuyla ilgili mutlaka bir hekime göstermeleri gerekiyor.

 ÇENE  KEMİĞİ  ERİMESİ

 ÇENE KEMİĞİNİN ERİMESİNİN NEDENLERİ

Diş çekimini takiben implant diş tedavisi  uygulanmadığı takdirde  çene kemiğinde  erime meydana gelir.

Dişler ağız boşluğu içerisinde , çene kemiklerinin üzerinde  yer alırlar . Diş kökünün çevresinde  çene kemiği  , çene kemiği ile diş kökü arasında ise  ince bir kas dokusu bulunur . Bu kas dokusu , dişlerin üstüne gelen kuvvetlerin çene kemiğine iletilmesini engeller  ve  dişlerin hafifçe sallanmalarına  izin verirler.

Diş çekimini takiben,  diş kökünü çevreleyen kemikte  hızlı bir erime maydana gelir . Bu erime miktarı ilk 2 ay da en yüksek seviyededir. Kemikteki erime 6 . aya kadar  hızlıca devam eder . Çekim yapılan bölgeye implant diş uygulanmadığı takdirde diş kemik erimesi yaşam boyu devam edecektir .

Diş kökünde oluşan enfeksiyon , kist ve tümör benzeri oluşumlar kemiğin bölgesel erimesine neden olur .

Peryodontitis diye tabir ettiğimiz diş eti hastalığı , diş çevresindeki kemiğin erimesine neden olur.

Bruksizm , diş sıkma veya diş gıcırdatma alışkalnlıkları , dişlerin çevresindeki kemiğin erimesine neden olur .

Hatalı yapılan dolgu ,sabit veya hareketli protezler  , kullanım sürelerini doldurmuş hareketli protezler erimeye neden olur.

Kazalara bağlı oluşan çene kemiği kırıklarının tedavisinin yapılması gerekir .

DİŞSİZ  AĞIZLARDA ,  ÇENE  KEMİĞİNDEKİ  AŞIRI   ERİME

Aşırı diş kemiğimizin erimesi sonucu özellikle alt çene kemiği daha kırılgan bir hal alır .

Alt çene de kemiğin içerisinden geçip , küçük azılar bölgesinde ağız boşluğuna  açılan sinir , çene kemiğinin  erimesi sonucu kret tepesinde yer alır . Böylece hasta hareketli protezini kullandıkça sinire baskı gelecek  ve   iğne batıyormuş gibi acı hissedecektir .

Yüzümüzün görüntüsü kısalmış görüntüsü verecek  , alt çene kemiğimizin ucu burnumuza doğru yaklaşacaktır . Yan profilden sanki alt çenemiz üst çenemize göre çok öndeymiş gibi görüntü verecektir.
Yüz kaslarımız , dudak kaslarımız  ve çiğneme kaslarımz deforme olacaktır .

Çene kemiği eklemlerimiz  zarar görecektir .

Çene kemiğinin çok erimesi sabit protez için  implant diş yapımına  engeldir . İmplant uygulanmadan yapılan hareketli protezleride kullanmak güç hatta imkansız olacaktır  . İmplantla tutuculuğu sağlanmış  hareketli protezler kullanılabilir .

Sabit diş yapılabilmesi için ileri implant  tedavisi  uygulanablir  ; kalça kemiğinden kemik grefti alıp , çene kemiğinin  hacmini arttırmak gerekecektir . Bu tedavi için hastanın sağlık durumunun iyi olması gerekir , ikinci bir cerrahi alana ihtiyaç duyulur, tedavisi çok daha zor ve maliyetlidir .

Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında, ağız içerisindeki tüm yumuşak dokuların (dil,  yanak, dudak, tükürük bezleri vb.) dişlerin, çenelerin ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığının ve hastalığının teşhisi ve cerrahi tedavileri üzerine uzmanlaşmış bir uzmanlık alanıdır.

  • Diş  Çekimleri

Diş çekimleri, ağız cerrahisinde en sık yapılan işlemlerin başında gelmektedir. Klinik olarak sıklıkla çürük nedeniyle restore edilemeyecek kadar aşırı kuron harabiyeti gösteren dişlerin varlığında, restoratif veya endodontik tedavilerin başarısızlığında, periodontal harabiyet ve travma gibi durumlarda diş çekimine karar verilir. Aynı zamanda dişler bazen ortodontik veya protetik tedavi öncesinde de çekilebilirler. Standart diş çekimleri, genellikle lokal anestrezi altında (sadece o bölgenin uyuşturularak) yapılabilmektedir.

  • Gömülü  Diş Çekimleri

Çenelerde, farklı nedenlerden dolayı bazen dişler gömülü kalabilmektedir. Gömülü dişlerin çekimleri, Ağız Diş  ve Çene Cerrahisi Uzmanları tarafından yapılmaktadır. Genellikle alt ve üst bölgedeki 20 yaş dişlerinin gömülü kalmaları söz konusu olabilmektedir. Bu dişler zamanla ağızda; sert ve yumuşak dokuları etkileyen enfeksiyonlara neden olabilirler. Bu türlü durumlarda da, gömülü dişlerin çekilmeleri gerekmektedir.

  • Eklem Tedavisi Tedavisi

Temporomandibular Eklem (TME) olarak isimlendirilen çene ekleminde bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunlar sıklıkla
•    Kas hassasiyeti ve ağrıları
•    Çene hareketlerinde değişiklik ve kısıtlılık
•    Esnemede çenenin normal olmayan ağrılar göstermesi
•    Eklem sesleri
•    Ağızda kayma
•    Çiğneme zorlukları ve düzensizlik
•    Ağzı zor açma
•    Sıkıntı, karamsarlık ve diğer psikoljik bozukluklar
•    Kulak çınlaması, baş dönmesi, halsizlik
Şeklinde olmaktadır. Bu gibi durumlarda, bazen eklem içinin yıkanması (artroentez) ; bazen de medikal tedavi gerekmektedir. Bu gibi durumların da tedavileri, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından yapılmaktadır.