Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı

Dişler, birbirleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Güzel bir gülüşün temel elemanları dişlerdir, dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak, tüm tedavilerin temelini oluşturur. İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmelidir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ve diş etleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak dişlerin formu belirlenir.

Gülüş tasarımıyla daha genç görünmek mümkündür. Her açıdan çok daha sağlıklı, pırıl pırıl dişlere kavuşmanız mümkün.

digital-smile-design

Gülüş Tasarlamada Kriterler

 • Gingival sağlık
 • İnterdental kapama
 • Diş aksı
 • Zenith noktaları – Gingival seviyelerde denge
 • İnterdental kontağın seviyesi
 • Relatif diş boyutları
 • Diş formu
 • Diş karakterizasyonu
 • Yüzey yapısı
 • Renk
 • İnsizal kenar konfigürasyonu
 • Alt dudak çizgisi
 • Gülüşte simetri

Kaç tür gülüş ifadesi vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır.

Çekici Gülüş(sexy smile)

Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre fark edilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir.  Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır.

Ön dişlerin bu şekilde dizaynı; genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandırır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.
sexy-smile

Entellektüel Gülüş(sophisticated smile)

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entelektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısmını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entelektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

coupleteeth

Sportif Gülümseme(sporty smile)

Entellektüel ve çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıra dışı,içten ve sıcak bir ifade kazandırır. Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.
sporty-smile

Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği, kişilerin sağlıklı ve estetik bir ağıza kavuşmasını sağlar.

Restoratif ve Estetik Diş Hekimliği; diş çürüklerinin, aşınmış dişlerin, renkleşmiş dişlerin (Beyazlatma), hassas dişlerin, aralıklı dişlerin, kırık dişlerin, şekil, doku ve form bozukluğu olan dişlerin, hafif çapraşıklıkların tedavisini gerçekleştirir.

Bu tedaviler için ışıklı beyaz dolgulardan, porselen dolgular (inley-onley), fiber uygulamalarından, beyazlatma yöntemlerinden, hassasiyet gidericilerden, lazer teknolojisi ve lamina uygulamalarından faydalanılmaktadır.

Diş Beyazlatma

Dişler yıllar içerisinde yiyecekler,içecekler (Kahve,Çay,Ice Tea …) ve sigara tüketimi nedeniyle beyazlıklarını kaybedebilirler.Dişlerin rengini düzeltmek için beyazlatma işlemi yapılabilir.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

 • Power blaeching: Doktorunuzun gerçekleştireceği bu işlem 15 dakikalık 3 seansla yapılır.Toplam 45 dakika sürer.Kullanılan beyazlatıcı jel ve ışık yardımıyla diş rengi yaşa göre renk değişliği gösterir.Dişlerde etkili bir beyazlık sağlar.
 • Home blaeching: Evde kendi başınıza uygulayabileceğiz bu yöntemde, kişiye özel olarak hazırlanan ağızlıklar yardımıyla alınan jeller sayesinde dişlerin beyazlatılması sağlanır. 5-7 gün arasında uygulanan yöntemde, bu süre sonunda dişlerde istenilen beyazlığa gelecektir. İşlem sırasında ağıza takılan ağızlıkların gece 4-8 saat arası veya günde 1 saat takılması gerekir.

 

Adeziv Sistem (Bonding)
Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.
Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu dişhekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir.