ORTODONTİ

Ortodonti Nedir?

Ortodonti; dişler ve yüzdeki düzensizliklerin (maloklüzyon) teşhisi, önlenmesi ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır.

Ortodonti kelimesi, Yunanca’da ortho “düzgün” ve odons “diş” kelimelerinden oluşmaktadır. Kelime anlamı olarak düzgün diş anlamına gelse de ortodonti, yüz ve çenelerin gelişim bozukluklarının düzeltilmesini de amaçlar.

Ortodontik tedavinin ana amacı iyi bir kapanıştır. Bu da düzgün olarak sıralanmış dişlerin karşı çenedeki dişlerle uyumlu olmasıdır. İyi bir kapanış; ısırma, çiğneme ve konuşmayı kolaylaştırır. Ağız sağlığının geliştirilmesi ve böylece genel sağlığın da iyileşmesine yardımcı olur ve kişinin özgüvenini artırır.


Metal Braketler(Kapaklı Braketler)

Kapaklı braket sisteminde, braketin kendisi özel kapak mekanizmalı bir yapıda üretilmiştir. Bu sayede; tel, braketlerin içerisine çeşitli lastik ya da tel ligatürler kullanılmadan braketlerin üzerinde bulunan bu özel kapaklar ile oturtturulmaktadır. Bu sayede tel ve braket arasındaki sürtünme minimum düzeyde olur. Unutmamak gerekir ki, sürtünme kuvveti ortodontide dişleri hareket ettirirken karşılaşılan en büyük sorundur!!! Dolayısıyla, sürtünmenin azalması demek, diş hareketinin konvansiyonel metodlara göre daha hızlı olacağı anlamına gelmektedir. Sonuç, daha kısa sürede tamamlanan, ortodontist ile gerçekleştirilen seans sürelerinin daha kısa olduğu ve daha hijyenik bir ortodontik tedavidir!
metal-braketler

Estetik Braketler 

Metal braketlerle ilgili estetik kaygıları olan hastalarda uygulanan genellikle porselen yada zirkonyumden üretilen diş rengini yansıtan transparan yani tamamıyla şeffaf braketlerdir. Metal braketlere oranla ağız içinde daha az görünür oldukları için daha çok yetişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir. Üstelik estetik braketlerle birlikte kullanılan teflon kaplı tellerde yine görünmezliğinizi arttıracak bir diğer faktördür. Artık günümüzde, estetik braketlerde hiçbir şekilde renklenmeyen kristal görünümünde ve de kapaklı bir şekilde üretilebilmektedir. Şeffaf braketlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bakımlarıdır. Yemek sonrası şeffaf braketlerin etrafında biriken yiyecek artıkları estetik görünümü korumak amacıyla dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.
porselen-braketler

Lingual Tedavi
Estetğin önemli olduğu ancak sabit tel tedavisi dışında çözülmesi mümkün olmayan diş dizilimi problemlerinde kullanılan çözümlerden biride dişlerin iç kısmına yerleştirilen ‘’Lingual Braketler’’ dir.  Bu braketlerin performansları ve kullanım alanları neredeyse dişlerin ön yüzüne yapıştırılan klasik braketlerle aynıdır.  Ancak her bireyin diş yüzeyinin arka kısmı farklı olduğu için bu braket sistemleri kişiye özel üretilmektedir. Bu nedenle hastadan alınan ağız ölçüleri bilgisayar ortamına aktarılarak 3 boyutlu ortamda kişiye özel lingual braketler üretilir. Bu braketler dişlerin içyüzüne yapıştrılması ile birlikte görünmeyen tedaviniz başlamış olacak ve dişlerinizde olan değişim sizi bile şaşırtacaktır.
lingual

İnvisalign (Şeffaf Plaklar)
Estetiğine önem veren yetişkin hastaların daha çok tercih ettiği bir yöntemdir.  Bu yöntem hafif miktarda çapraşıklığı ve boşlukları olan bireyler için tercih edilebilir. Ancak tedavinin başarısı standart tel tedavilerinden çok daha fazla hastaya bağlıdır.  Plakların bireyin dişlerini tamamen sarması ve şeffaf olmaları nedeniyle kullanımları oldukça rahattır. Sadece yemeklerde çıkartılan plaklar dişler fırçalandıktan sonra tekrar rahatça dişlere yerleştirilirler.

Hastadan alınan ağız ölçüleri bilgisayar ortamına aktarılarak 3 boyutlu ortamda kişiye özel çok sayıda şeffaf plak hazırlanır ve her plakta diş haraketleri minimal düzeyde olacaktır. Sırayla takılan plaklar dişlerin devamlı hareketini sağlayacak ve istenilen sonuca ulaşılmasını sağlayacaktır.
essix2