PROTEZ

Protez Nedir?

Ağızda çeşitli nedenlerle estetik bozuklukların veya kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik ve fonksiyonel olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay oluşumlar protezdir (takma diş).

Genel olarak diş kayıpları, diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi sonucunda oluşabilmektedir. Bunun yanında bazı kazalar sonucunda da diş kayıpları meydana gelmektedir. Bu nedenle kaybedilen dişlerin yerine, fonksiyonel ve estetik olarak sağlıklı dişlerle aynı görevi görecek protezler yapılmalıdır.

Protez Çeşitleri

 •     Sabit Protezler (kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezler)
 •     Hareketli Protezler (total ya da bölümlü protezler)
 •     implant üstü protezler (sabit veya hareketli)

Sabit Protezler

Sabit protezler, diş hekimleri tarafından protetik diş tedavileri içinde en çok uygulanan protez diş tedavi seçeneğidir. Sabit protezde hastanın mevcut dişi kullanılır. Dişi prepare edilir, daha sonra üzeri kaplanır ve hastanın ağzına uyumlanır. Kısaca, sabit protezler, doğal dişin bozulan şeklini düzeltmek veya eksilen dişlerin yerini doldurmak amacıyla doğal dişlerden destek alınarak veya onların üzerine yapılan protez diş tedavi yöntemidir.

Sabit protezler, hareketli protezlerden daha doğal ve estetik bir görüntü verir. Daha iyi bir çiğneme fonksiyonu sağlar. Adından da anlaşılacağı üzere, sabit protezler hasta tarafından çıkartılamaz.

Günümüzde sabit protezlerin üst yapısında porselen kullanılmaktadır. Ancak, porselen çiğneme kuvvetine yeteri kadar dayanıklı olmadığı için alt yapı olarak genellikle metal alaşımlar, full seramik malzemeler veya zirkonyum kullanılır. Kullanılan alt yapı malzemesine göre porselen dişler, metal destekli porselen veya metal desteksiz tam porselen olarak isimlendirilir.

Sabit protezler, kendi içinde kuron (kaplama), köprü, laminate kuron, Maryland Köprü, inley-onley dolgular gibi alt bölümler halinde incelenebilir.

 

KURON (DİŞ KAPLAMASI – KAPLAMA DİŞ)

Kuron’a halk arasında, diş kaplaması veya kaplama diş de denilir. Kuron, çürük veya travmaya bağlı olarak kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin ya da kanal tedavisi görmüş dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir. Kaplama, altındaki hasar görmüş dişe tam uyum göstererek, dişi her taraftan saran dental restorasyondur.

Kuron Diş Kaplaması

Kuron Protezi Hangi Hallerde Uygulanır

 • Yeterince diş desteği olmayan büyük dolgulu bir dişin restorasyonunda,
 • Dişler arasında oluşan boşlukların kapatılmasında,
 • Şekil bozukluğu olan dişlerin şeklinin düzeltilmesinde,
 • Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için için,
 • Diş implantlarının üst yapısı olarak,
 • Renk problemi olan dişlerin renginin daha estetik bir görüntüye çevrilmesi için,
 • Çürük, kırık, travmaya uğramış veya herhangi bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin düzeltmesinde,

kron protezleri (kaplama diş) uygulanır.

Kuron ve Estetik

Kuronlarda estetik ve doğal bir görüntü elde etmek için kullanılan alt yapı malzemesi çok önemlidir. Geleneksel olarak kullanılın metal alt yapılar, ışığı geçirmediği için mat bir görüntü verir. Ancak, günümüzde, metal alt yapı yerine, güçlendirilmiş seramik (porselen) ve zirkonyum alt yapılar kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılan kaplama dişler, doğal dişe çok yakın estetik görüntü vermektedir.

MARYLAND KÖPRÜ

Ön tek diş eksiklerinde, eksik alanın iki yanındaki dişlerin sadece iç yüzeylerinden kesim yapılarak buralara gelecek kanatlarla, yüzeysel tutuculuk sağlamak suretiyle yapılan uygulamalara maryland köprü denir.

PORSELEN LAMİNA

Dişin görünen ön yüzeylerinde, mine sınırları dahilinde, az bir kesim yapılması ve hazırlanan porselen yaprağın buraya yapıştırılması işlemidir.

Hareketli Protezler

 • Total protezler (Hiç diş olmayan ağızlara uygulanmaktadır. İleriki yaşlarda kullanılır)
 • Parsiyel protezler (Kısmen dişsiz ağızlara uygulanmaktadır. Kroşe adı verilen, dişlerin üstüne gelen kancalar veya tırnaklar kullanılmaktadır)
 • Hasas tutuculu protezler (Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlerdir)

İmplant Üstü Protezler

 •     Sabit (bir ya da birden fazla dişe uygulanan porselen kronlar)
 •     Hareketli (tamamen dişsiz ağızlara uygulanan total benzeri protezler)